DROGA HAMOWANIA

DROGA HAMOWANIA to odcinek przejechany w CZASIE REAKCJI (rozpędzony pojazd jedzie nadal z tą samą prędkością) oraz dystans pokonywany w czasie ZATRZYMYWANIA POJAZDU (prędkość zdecydowanie maleje do zera).

CZAS REAKCJI uzależniony jest od predyspozycji i kondycji kierowcy. Przyjmuje się, że przeciętny czas reakcji TO 1 SEKUNDA. Czas reakcji liczony jest od momentu ZAUWAŻENIA PRZESZKODY do rozpoczęcia faktycznego hamowania kół. W czasie reakcji kierowca przenosi stopę z pedału gazu na pedał hamulca, naciskając go aktywnie – NASTĘPUJE FAKTYCZNE HAMOWANIE.

W CZASIE REAKCJI (1 sek.) pojazd pokonuje ze stałą prędkością dystans uzależniony od prędkości jazdy i sprawności kierowcy np:

50 km/h  – 14 m

60 km/h  – 17 m

80 km/h  – 22 m

90 km/h  – 25 m itd.

PRZYKŁADOWO: Jadąc z prędkością 60 km/h sprawnym samochodem po suchej szorstkiej, asfaltowej nawierzchni potrzebujesz ok. 34 m do zatrzymania pojazdu (17 + 17). A jeśli jedziesz w porze wieczorowo-nocnej z prędkością 90 km/h na nieoświetlonej drodze mając włączone światła mijania (pojazdy z  przeciwka) ? WIDZISZ DROGĘ na odległość ok. 40 m. Przed tobą na twoim pasie ruchu jest nieoświetlona PRZESZKODA (nieoświetlony pojazd, idący jezdnią pieszy, kolumna pieszych). Kiedy tą przeszkodę zobaczysz ? GDY ŚWIATŁA MIJANIA JĄ OŚWIETLĄ. To już będzie mniej, niż 40 m, może 35 m ?. HAMUJ !!!. Masz stopę na pedale gazu. TO NIE TEN PEDAŁ !!! 25 m za tobą. POZOSTAŁO CI BYĆ MOŻE 10 m ŻYCIA ! („19-letni kierowca wjechał w nieoświetloną kolumnę pieszych……”).

TYLKO PRĘDKOŚĆ BEZPIECZNA UMOŻLIWIA ZATRZYMANIE POJAZDU W STREFIE WIDOCZNOŚCI DROGI. MASZ TYLE, ILE WIDZISZ. WŁĄCZ MYŚLENIE !

 

 

One Response to DROGA HAMOWANIA

  1. Kasia pisze:

    Aż przykro powiedzieć że nie wszyscy wiedzą czy mają hamulce…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *