Prawo

ZMIANA KIERUNKU JAZDY

Co na ten temat prawo o ruchu drogowym (dla tych, co przestrzegają prawa) ?

Art.22 ust.5 : „Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru”

Co to jest „zmiana kierunku jazdy ” ?

  1. Jeśli jest skrzyżowanie klasyczne (pełne) w kształcie krzyżujących się pod kątem prostym 4 dróg, to jedynie jadąc na wprost nie należy włączać kierunkowskazu.
  2. Dojeżdżając do skrzyżowania będącego rozwidleniem dróg należy zasygnalizować, czy mamy zamiar jechać w prawo skos, czy w lewo skos.
  3. Jeśli dojeżdżamy do skrzyżowania na którym jedna z dróg prowadzi nadal prosto, a druga skręca (łukiem, skosem, prostopadle) w lewo lub w prawo, to jadąc przez takie skrzyżowanie na wprost nie włączamy kierunkowskazu bo faktycznie nie zmieniamy kierunku jazdy. Jeśli natomiast skręcamy to oczywiście nie jedziemy na wprost i mamy prawny obowiązek włączenia kierunkowskazu, aby nikt nie miał wątpliwości, że nie będziemy kontynuować jazdy na wprost.
  4. Dojeżdżając do skrzyżowania w kształcie litery T (gdzie jedna z dróg skręca pod katem prostym w prawo a druga w lewo) nie mamy możliwości dalszej jazdy na wprost a więc jedziesz w lewo, czy w prawo ?
  5. Jeśli dojeżdżamy do skrzyżowania ze znakiem nakazu skrętu w prawo lub lewo to rzecz oczywista (nie dla wszystkich), że mamy wymuszoną zmianę kierunku jazdy lecz nie zwalnia to nikogo z obowiązku sygnalizowania zamiaru zmiany tegoż kierunku. Tak w formie wyjaśnienia : Jadący z innych kierunków mogą nie wiedzieć o nakazie skrętu a więc muszą mieć jasną a nie domyślną sytuację. Piesi też oczekują wyraźnego sygnalizowania z naszej strony. Wstydzisz się sygnalizowania ? Zostaw swój pojazd i zostań maszynistą polskich linii kolejowych ! Czy istnieje sytuacja w której absolutnie jesteś zwolniony z obowiązku sygnalizowania zamiaru zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu ? Tak, gdy wykonujesz prace rolnicze na polu lub łące. A na własnym podwórku ? Teściowa też chciałaby wiedzieć w którą stronę zamierzasz pomykać.

UWAGA: Przebieg drogi z pierwszeństwem przejazdu nie ma znaczenia dla obowiązku sygnalizowania bądź nie zamiaru zmiany kierunku jazdy. Kto uważa inaczej, niech poda podstawę prawną. Jedź wyraźnie !

I JESZCZE COŚ : Art. 22 ust.1- „Kierujący pojazdem może zmienić kierunek jazdy lub zajmowany pas ruchu TYLKO Z ZACHOWANIEM SZCZEGÓLNEJ OSTROŻNOŚCI „.

Wybrałem z KOMENTARZA tylko 4 najistotniejsze punkty na ten temat:

2. Obowiązek zachowania szczególnej ostrożności przy skręcaniu (i zawracaniu) oraz zmianie pasa ruchu spoczywa na kierujących już w momencie rozpoczęcia przygotowywania się do wykonania manewru i polega przede wszystkim NA NALEŻYTYM UPEWWNIENIU SIĘ, ŻE NIE SPOWODUJE TO ZAJECHANIA DROGI INNYM KIERUJĄCYM.

3. Zajechanie drogi następuje wówczas, GDY JEDEN POJAZD WJEDZIE PRZED NADJEŻDŻAJĄCY Z TYŁU LUB Z PRZECIWKA (PRZY WYPRZEDZANIU) INNY POJAZD, KTÓREGO KIERUJĄCY ZMUSZONY JEST DO HAMOWANIA, SKRĘTU, ZJECHANIA NA POBOCZE ITP.

4. Szczególna ostrożność polega w dalszym ciągu na sygnalizowaniu za pomocą kierunkowskazu lub ramienia o zamiarze skrętu lub zmiany pasa ruchu zawczasu, to znaczy ODPOWIEDNIO WCZEŚNIE, PRZY UWZGLĘDNIENIU PRĘDKOŚCI PORUSZANIA SIĘ POJAZDÓW, ODLEGŁOŚCI OD MIEJSCA ZAMIERZONEGO MANEWRU A TAKŻE INNYCH TOWARZYSZĄCYCH OKOLICZNOŚCI.

11. Szczególna ostrożność przy dokonywaniu skrętu polega także na zjechaniu do prawej krawędzi jezdni, jeżeli kierujący zamierza skręcić w prawo a do środka jezdni lub do lewej krawędzi jezdni jednokierunkowej, jeżeli zamierza skręcić w lewo. WŁAŚCIWĄ POZYCJĘ NA JEZDNI NALEŻY ZAJĄĆ W ODPOWIEDNIEJ ODLEGŁOŚCI OD SKRZYŻOWANIA, ABY NIE UTRUDNIAĆ RUCHU JADĄCYM Z TYŁU I ABY WIEDZIELI ONI, KTÓRY PAS RUCHU ZOSTANIE ZAJĘTY.

Zachowałeś (-aś) szczególną ostrożność i doszło do kolizji (wypadku) ? Kłamiesz! Nie zachowałeś (-aś) nawet tej zwykłej ostrożności !