Motoryzacja

JUBILEUSZ KLUBU MOTOCYKLOWEGO „GROM”

W ROKU 1979 W AUTOMOBILKLUBIE BIALSKOPODLASKIM ROZPOCZĘŁA DZIAŁALNOŚĆ SPORTOWA SEKCJA MOTOCYKLOWA POLSKIEGO ZWIĄZKU MOTOROWEGO. ZAWODNICY SEKCJI UCZESTNICZYLI W POPULARNYCH ZAWODACH MOTOCYKLOWYCH, ZDOBYWAJĄC CZTEROKROTNIE MOTOCYKLOWY „PUCHAR POLSKI” W KATEGORII DRUŻYNOWEJ, ORAZ TYTUŁY MISTRZOWSKIE I WICEMISTRZOWSKIE (JANUSZ DRAGAN, KATARZYNA KOZŁOWSKA, ZDZISŁAW KOZŁOWSKI, MARIAN NOWOWIEJSKI) W KATEGORII INDYWIDUALNEJ. PRAKTYCZNIE, TO JUŻ 8 – 9. 07.1978 r. W NOWEJ DĘBIE UCZESTNICZYLIŚMY W STREFOWYCH ZAWODACH LIGI OBRONY KRAJU W BIATLONIE MOTOCYKLOWYM, ZAJMUJĄC CZOŁOWE MIEJSCA A 15 – 16.07.1978 r. TAKŻE CZOŁOWE MIEJSCA UZYSKALIŚMY W ELIMINACJACH REJONOWYCH „MOTOCYKLOWEGO PUCHARU POLSKI”. ROK 1979 TO: 2.05 LUBLIN – ELIMINACJE OKRĘGOWE „MOTOCYKLOWEGO PUCHARU POLSKI”, 15 – 16.05 PIECZYSKA K/KORONOWA – FINAŁ „MOTOCYKLOWEGO PUCHARU POLSKI” (147 ZAWODNIKÓW Z 14 OKRĘGÓW, I MIEJSCE KLUBOWO, I MIEJSCE OKRĘGOWO, JANUSZ DRAGAN – MISTRZ POLSKI W KLASIE 125 CCM TURYSTYCZNEJ, ZDZISŁAW KOZŁOWSKI – I WICEMISTRZ W KLASIE 125 SPORT, V – TADEUSZ JAŹNICKI, VIII – MARIAN NOWOWIEJSKI, XV – JERZY GÓRSKI. ZWYCIĘZCA MOTOCYKLOWEJ PRÓBY LICENCYJNEJ – MARIAN NOWOWIEJSKI). 1.07 RADZYŃ PODLASKI – WOJEWÓDEZKIE ZAWODY MOTOCYKLOWE LOK, 14 – 15.07 RADZYŃ PODLASKI – WOJEWÓDZKIE ZAWODY LZS O „ZŁOTY KASK”, 4 – 5.08 BRZÓZA KRÓLEWSKA – STREFOWE ZAWODY MOTOCYKLOWE LOK, 25 – 26. 08 ŁÓDŹ – VIII MOTOCYKLOWE MISTRZOSTWA LOK. NIE WYMIENIAM POZOSTAŁYCH MIEJSCOWYCH ZAWODÓW MOTOCYKLOWYCH I MOTOROWEROWYCH . W ROKU 1983 DO NASZEJ SEKCJI MOTOCYKLOWEJ DOŁĄCZYŁA JEDYNA KOBIETA , PÓŹNIEJSZA CZTEROKROTNA ZDOBYWCZYNI „MOTOCYKLOWEGO PUCHARU POLSKI” W KLASIE 50 CCM KATARZYNA KOZŁOWSKA (SIMSON ENDURO). TAK WIĘC W OKRESIE 1978 – 1989 BYLIŚMY W ŚCISŁEJ MOTOCYKLOWEJ CZOŁÓWCE KRAJOWEJ. NAJSTARSZYM ZAWODNIKIEM SEKCJI BYŁ WIELOKROTNY ZDOBYWCA TYTUŁÓW MISTRZOWSKICH W ZAWODACH LZS I LOK CZESŁAW MAŁASZUK (AKTUALNIE LAT 91) A NAJMŁODSZYM, W WIEKU 14 LAT – KATARZYNA KOZŁOWSKA . POPULARNE ZAWODY MOTOCYKLOWE ROZGRYWANE BYŁY Z PODZIAŁEM NA POJEMNOŚCIOWE ORAZ RODZAJOWE KLASY MOTOCYKLI I SKŁADAŁY SIĘ KAŻDORAZOWO Z 6 KONKURENCJI A UZYSKANE CZASY I PUNKTY DECYDOWAŁY O ZAJĘTYCH MIEJSCACH (OPIS KONKURENCJI PRZEDSTAWIAM NIŻEJ). W DALSZEJ KOLEJNOŚCI BYŁ MOTOCROSS A NASTĘPNIE TURYSTYKA MOTOCYKLOWA Z ORGANIZACJĄ REGIONALNYCH ZLOTÓW MOTOCYKLOWYCH. DNIA 15.05.1999 R. NA VII REGIONALNYM ZLOCIE MOTOCYKLOWYM W STANICY HARCERSKIEJ W GNOJNIE n/BUGIEM POWOŁANY ZOSTAŁ KLUB MOTOCYKLOWY „GROM”, JAKO KONTYNUATOR SEKCJI MOTOCYKLOWEJ AUTOMOBILKLUBU BIALSKOPODLASKIEGO. 15 MAJA BIEŻĄCEGO ROKU MINĘŁO 25 LAT NASZEJ KLUBOWEJ, MOTOCYKLOWEJ DZIAŁALNOŚCI. JESTEŚMY KLUBEM MOTOCYKLOWYM DZIAŁAJĄCEGO OD 1926 ROKU POLSKIEGO ZWIĄZKU MOTOROWEGO, A NASZYM PODSTAWOWYM, STATUTOWYM ZADANIEM JEST WIELOKIERUNKOWA, MOTRORYZACYJNA DZIAŁALNOŚĆ SPOŁECZNA W ZAKRESIE TURYSTYKI MOTOROWEJ, SPORTU MOTOROWEGO I BEZPIECZEŃSTWA RUCHU DROGOWEGO.

Popularne zawody motocyklowe na szczeblu klubowym, okręgowym i ogólnopolskim składały się każdorazowo z następujących konkurencji:

  1. Jazda terenowa okrężną (do kilkudziesięciu kilometrów) oznaczoną znakami rajdowymi trasą
  2. Próba szybkości terenowej (długość okrążenia 200 – 300 m (nieprzejechanie próby w czasie do 3 minut wyklucza zawodnika z zawodów)
  3. Odcinki jazdy sprawnościowej na trasie – kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt (otaśmowana trasa po różnorakich przeszkodach takich jak piach, błoto, rzeki, schody, głazy, pnie drzew, strome podjazdy itp) Podpórka nogą to 1 punkt karny, więcej niż 3 podpórki, nie wjechanie, przewrócenie – 5 karnych,
  4. Próba zrywu i hamowania na utwardzonej, gładkiej nawierzchni. Zawodnik po starcie przejeżdżał 100 m, nawracał za pachołkiem i wracał na linię startu z obowiązkiem zatrzymania po przejechaniu przednim kołem linii mety. Przejechanie drugiej linii, to dodanie 2 sek. do czasu przejazdu. Za przejechanie 2 kolejnych linii kara po 3 sek.
  5. Próba licencyjna (próba sprawności). Niewłaściwe objechanie którejkolwiek chorągiewki bądź jej przewrócenie – kara po 6 sek. za każdy błąd. Zawodnicy starający się o licencję sportową muszą przejechać próbę w czasie do 31 sek.
  6. Pytania konkursowe ze znajomości przepisów ruchu drogowego

Oto przykładowe podsumowanie corocznych popularnych, sekcyjnych zawodów motocyklowych w poszczególnych klasach:

Próba szybkości terenowej.
Próba zrywu i hamowania.
Próba licencyjna (próba sprawności).

OTO NASZA DZIAŁALNOŚĆ STATUTOWA W MINIONYM 15-LECIU W LATACH 2009 – 2023 :

A. TURYSTYKA MOTOROWA
– wycieczki motocyklowe – 95
– rajdy samochodowo-motocyklowe – 24
– wyjazdy na zloty motocyklowe – 82
– organizacja zlotu pojazdów klasycznych i nietypowych – 22
– organizacja zlotów motocyklowych – 66
B. SPORT MOTOROWY
– popularne zawody motocyklowe – 68
– samochodowe próby sprawności – 25
C. BEZPIECZEŃSTWO RUCHU DROGOWEGO
– szkolenia „Trzeźwość na drodze” – 189
– szkolenia z pierwszej pomocy ofiarom wypadków drogowych – 140
– szkolenia z przepisów ruchu drogowego – 128
– szkolenia z samochodowej i motocyklowej techniki jazdy – 110
– konkursy z przepisów ruchu drogowego i I pomocy – 91
– organizacja, współorganizacja i uczestnictwo w festynach – 90
– organizacja zawodów rowerowych – 85
– spotkania z dziećmi i młodzieżą – 83
– spotkania ze społeczeństwem – 67
– obsługa Turniejów Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego – 40
– egzamin praktyczny (900 osób) na kartę motorowerową – 40
– udział w krajowym Kongresie „Bezpieczeństwo motocyklisty” – 2
– organizacja Wschodniego Kongresu „Bezpieczni na drodze” – 1
– organizacja regionalnego festynu motoryzacyjnego – 1

W miarę zapotrzebowania, jesteśmy gotowi być wszędzie tam, gdzie możemy prezentować nasz klub, osiągnięcia i pojazdy oraz organizować zawody motocyklowe, rowerowe, konkursy, zgaduj-zgadule, szkolenia z techniki jazdy, I pomocy przedmedycznej, antyalkoholowe, z przepisów ruchu obowiązujących nie chronionych użytkowników dróg – pieszych, rowerzystów, motorowerzystów, motocyklistów oraz jadących elektrycznymi hulajnogami i innymi środkami transportu osobistego. Organizujemy pokazy szkoleniowe czynności wstępnych, przedmedycznych na miejscu wypadku drogowego ( „Zanim przyjedzie ambulans”)

Nasze telefony kontaktowe: 600 621 242 (Prezes Klubu), 732 816 080 (Prezes Honorowy Klubu)

Możliwość komentowania JUBILEUSZ KLUBU MOTOCYKLOWEGO „GROM” została wyłączona