BRD

(NIE) BEZPIECZNE WYPRZEDZANIE

Tak dla przypomnienia i ostrzeżenia:

Art.24 ust.21 prd – ” Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu ZACHOWAĆ SZCZEGÓLNĄ OSTROŻNOŚĆ, a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu. W razie wyprzedzania roweru, wózka rowerowego, motoroweru, motocykla lub kolumny pieszych odstęp ten NIE MOŻE BYĆ MNIEJSZY NIŻ 1 m „

SZCZEGÓLNA OSTROŻNOŚĆ – ostrożność polegająca na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania uczestnika ruchu do warunków i sytuacji ZMIENIAJĄCYCH SIĘ NA DRODZE, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie.

ODSTĘP NIE MNIEJSZY NIŻ 1 m –  odstęp nie mniejszy niż 1 m należy zachować od najdalej wystającego w lewo (prawo) elementu wyprzedzanego pojazdu (np. lusterka wstecznego, kierownicy) lub części ciała (np. łokcia ) osoby wyprzedzanej. Ten minimalny odstęp 1 m nie zawsze jest wystarczającym. W przypadku wolniej jadącego rowerzysty odstęp 1 m może być zbyt mały. Rowerzyści dość często przewracają się w czasie jazdy ( nietrzeźwi, osoby starsze)   i w takich przypadkach jedynie znacznie zwiększony odstęp zapobiega tragedii. Jakże często (zwłaszcza kierowcy samochodów osobowych) wyprzedzają rowerzystów jadąc tym samym co rowerzysta pasem ruchu, z pełną ignorancją przepisów i tych użytkowników drogi. Przyjmijmy – rowerzyści dość często nie jadą prosto a ponadto niejednokrotnie omijają kałuże i nierówności na jezdni. Traktuj rowerzystę z należytym dystansem i niedowierzaniem.

UNIKAJ WYPRZEDZANIA :

– zbyt szybko jadących pojazdów ( po jaką cholerę ?)

– kilku pojazdów jednocześnie ( zbyt długa droga i czas wyprzedzania, zmiany sytuacji drogowej, zmiany pasa ruchu lub skręty w lewo pojazdów przed nami, zbliżanie się do miejsc niebezpiecznych, niewidocznych itp)

– w trakcie zbliżania się do skrzyżowań bądź wyjazdów, podjazdów do obiektów ( dość często kierujący pojazdami dojeżdżając do drogi, którą jedziesz, skręcający w prawo sprawdzają tylko lewą stronę i kontynuują jazdę w twoim kierunku)

– na nieznanych trasach dróg górskich ( częste zakręty, wzniesienia, brak odpowiedniej widoczności, krótkie odcinki prostej)

– jadąc utwardzonym poboczem (pasem ruchu powolnego). Mogą stać na nim lub poruszać się powoli inni użytkownicy dróg, niejednokrotnie zasłonięci przez wyprzedzany pojazd

– w porze nocnej i podczas znacznie pogorszonej widoczności z powodu mgły, śnieżycy i obfitych opadów deszczu ( przeszkodę na swoim pasie ruchu możesz zauważyć zbyt późno a przecież jedziesz na światłach mijania, oświetlających drogę na maksymalną odległość do 40 m)

– na śliskich, oblodzonych i ośnieżonych nawierzchniach

– pojazdów, których kierowcy (kierujący) zachowują się niepewnie lub podejrzanie ( znienacka zwalnia, zbliża się do osi jezdni, przyśpiesza, włącza i wyłącza kierunkowskaz, rozgląda się na boki itp)

– dojeżdżając do zakrętu lub wzniesienia o ograniczonej widoczności na odpowiedni odcinek drogi z przeciwnego kierunku ruchu

– gdy nie masz 100 % pewności, że zdążysz wyprzedzić i wrócić na poprzedni pas ruchu przed zbliżeniem się pojazdu z przeciwka (jeśli jedzie pojazd z przeciwka to masz co najwyżej połowę widocznej wolnej odległości do wykonania manewru). Oceń też szybkość zbliżania się pojazdu z przeciwka. Może się okazać, że pojazd ten jedzie znacznie szybciej niż ty w czasie wyprzedzania i w takiej sytuacji nie masz nawet połowy tej odległości do dyspozycji

ZASTANÓW SIĘ:

– czy musisz wyprzedzać ? Dlaczego ?

– czy można wyprzedzać ? ( czy przepisy i sytuacja zezwalają)

– czy masz czym i potrafisz wyprzedzać ?

– czy nie podejmujesz ryzyka ?

– czy warunki pogodowe, drogowe i warunki ruchu są sprzyjające ?

– czy zakończysz manewr wyprzedzania przed zbliżeniem się do przejścia, przejazdu, skrzyżowania, wzniesienia, zakrętu, linii ciągłej, pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka ?

– czy warto ryzykować dla zaoszczędzenia kilku (kilkunastu) minut przejazdu ?

– czy warto narażać siebie i innych na ryzyko śmierci, kalectwa, cierpienia i strat materialnych ?

– czy chcesz mieć miano drogowego debila ?

JEDNYM Z NAJNIEBEZPIECZNIEJSZYCH MANEWRÓW DROGOWYCH JEST WYPRZEDZANIE !

Możliwość komentowania (NIE) BEZPIECZNE WYPRZEDZANIE została wyłączona