Prawo

ZAGADKOWE RONDO

Sprawa rond wraca ciągle jak bumerang. Jak jechać, jak sygnalizować ? Ostatnio już nie o bialskie ronda turbinowe chodzi. Tym razem „zagwozdką” dla niektórych kierowców jest skręt w prawo w ul. Podleśną z ul. Lubelskiej od strony południowej (Łomazy, Dubów). Zbliżają się do ronda na skrzyżowaniu Lubelska – Podleśna – Grzybowa, skręcając w prawo w ul. Podleśną z pasa ruchu tylko do skrętu w prawo i mają problem: Czy mają pierwszeństwo przed pojazdem zjeżdżającym z ronda również w ul. Podleśną, czy też kierowca tego pojazdu musi im ustąpić pierwszeństwa, jako nadjeżdżający z ich lewej strony? OBSERWACJA OZNAKOWANIA proszę państwa ! Cóż z tego oznakowania wynika? A wynika to, że mamy do wyboru dwie opcje:

I. skręt w ul. Podleśną z ronda

II. skręt w ul. Podleśną z pasa ruchu tylko do skrętu w prawo przed rondem.

Ci, co skręcają z pasa ruchu tylko do skrętu w prawo nie dojeżdżają faktycznie do ronda (znak nakazu „ruch okrężny” stoi dalej z przodu), omijając w/w rondo z prawej strony. Przed krawędzią jezdni ul. Podleśnej, do której dojeżdżają stoi znak ostrzegawczy „ustąp pierwszeństwa przejazdu”, który zobowiązuje ich do ustąpienia pierwszeństwa pojazdom nadjeżdżającym od strony ronda. I wszystko na temat.

Jeśli ktoś chce mieć pierwszeństwo wjazdu z ul. Lubelskiej w ul. Podleśną, to „zalicza” rondo, skręcając w pierwszy zjazd w prawo i ma wówczas pierwszeństwo przed pojazdami, które wjeżdżają na ul. Podleśną z prawej strony, już za rondem. Wątpliwości ?